Android veya IOS Uygulamalarından Para Kazanmak

Güncel olarak Admob konusu ile ilgili sürekli mesajlar geliyor, ben de sizler için bu konuya açıklık getirmek istedim. Android uygulamalardan iki türlü kazanç saylayabilirsiniz arkadaşlar. Bu yöntemlerden biri satın alma (in-app, direct sell) yöntemiyken, ikincisi ise reklam yöntemidir (Admob vs). Bu yazıda Admob üzerinden gelirlerin tahmini olarak ne kadar olduğunu kendi hesabımdan örneklerle göstereceğim.

“Android uygulamalarından para kazanıyor musun ?”, herkesin merak ettiği ama çoğu kişinin rakam vermekten kaçındığı bir konu. Aslına bakarsanız gelirler gerçekten tatmin edici olabiliyor. İşiniz sadece şansa kalmış. Güzel bir reklam ve tanıtım ile uygulamanızı Playstore’da üst sıralara taşıyabilirseniz aylık kira masrafınızı bile çok rahat karşılayabilirsiniz.

Değinmek istediğin bir başka konu ise Admob gelirlerinizi 200 TL’ye ulaşmadan çekememeniz. Yani her ayın 21’ine geldiğinizde Google sizin gelirlerinizi kontrol ediyor. Eğer o aya kadar olan kazancınız 200 TL’yi geçmiş ise size ödeme yapıyor ve ödeme havuzunuz sıfırlanıyor. Bir sonraki ayın 21’ine kadar biriken miktar yine 200 TL’nin üzerinde ise döngü anlattığım şekilde devam ediyor. Bir nevi uygulamanızın reklam performansına göre maaş gününüz her ayın 21’ine ayarlanmış oluyor 🙂

Admob uygulama içi satın alma gibi ilk 100 TL birikiminize kadar sizden ödeme yöntemi veya adres onayı beklemez. Admob, reklam gelirleriniz 100TL’yi geçtiğinde, kayıt esnasında tanımladığınız adrese bir kapalı zarf yollar. Bu zarfta bulunan keyi Admob hesabında istenilen yere girdiğinizde hesabınız onaylanmış olur. Yani kayıt esnasında doğru bilgileri vermek önemli. Bu adımı tamamladıktan sonra artık hesabınız tamamen para transferine açık hale gelir.

Şimdi rakamlara gelelim. Aşağıdaki uygulamaların her birinin indirme sayısı +10.000 üzerindeydi. Paylaştığım veriler ise uygulamaların en yüksek gelirlerinin olduğu günler. Ortalama bir hesapla 30.000 kişilik bir uygulama günlük 10 lira civarı bir gelir bırakabiliyor.

 

Tabiki buradaki hesaplamalarda bir çok etken mevcut. YDS uygulaması sınav dönemlerinde çok daha fazla kazandırıyordu. Bu da indirme sayısından çok kullanıcılarınızın uygulama içindeki aktifliğinin önemli olduğunu gösterir. Kullanıcı sizin uygulamanızdan gördüğü bir reklama tıklarsa geliriniz artacaktır, hatta reklam sayesinde girdiği siteden alışveriş yaparsa harcadığı tutarın %lik bir komisyonu da reklam gelirlerinize yansıyabilir.

Admob gelirleriniz ilk başlarda düşük olsa bile, uygulama indirme sayınız ve de etkileşimlerin artmasından kaynaklı aydan aya gelir sıçramaları yaşayabilirsiniz. Ayrıca benim tavsiyem markete kesinlikle sosyal bir uygulama veya oyun ile girmektir. Kodlama konusunda çok profesyonel değilim diyorsanız da codecanyon gibi sitelerden hazır scriptler satın alabilir editledikten sonra playstore’a yükleyebilirsiniz. Oyunlarda ve sosyal medya uygulamalarında kullanıcıların geçirdiği zaman diğer uygulamalara göre daha fazla olduğundan buna paralel olarak geliriniz de yüksek olacaktır.

Unutmadan söyleyeyim gelir anlatımı kısmında bahsettiğim gibi bir başka uygulama olan KPSS Milyoner uygulamasının kodlarına bir önceki yazılarımdan ulaşabilirsiniz. Bir başka yazıda görüşmek üzere.