Online Oyunlar İçin Macro Yapımı VB06

Arkadaşlar öncelikle merhaba. Bildiğiniz üzere son zamanlarda online oyunlarda macro tarzı programlar popülerleşti. Peki macro nedir ne işe yarar? Macro oyunun içinde tuşları sizin yerinize basmayı sağlayan bir çeşit basit bir programdır. Bu yazımda sizlere basit bir macro nasıl yapılır onu göstereceğim. Öncelikle Visual Basic 06 programını indirmemiz gerekiyor. Bu programı Google’a yazdığınız zaman kolaylıkla bulabilirsiniz. Programımızı kurup açtıktan sonra Formumuza 2 adet command button ve 1 adet timer ekliyoruz.

Programımızı kurup açtıktan standard exeyi seçiyoruz.

Sonra Formumuza 2 adet command button ve 1 adet timer ekliyoruz.

Üstte bulunan project->references kısmından autoitx3 1.0 type library i işaretliyoruz.

Buttonların caption bölümünden isimlerini düzeltiyoruz command button 1 in ismini BAŞLAT, 2 nin ismini ise DURDUR yapıyoruz.

Timer ın üstüne tıklayıp Interval kısmını 100 (Macronun hızını ayarlıyoruz. Örneğin 1sn de bir tuş yollamasını istiyorsak Interval i 1000 yapmamız gerekir.) Ve Enabled kısmını mutlaka False yapalım resimde True gösteriyor ama biz False yapacağız yoksa program exe yi çalıştırdığımız anda otomatik olarak açılır. Biz macroyu tuş yolu ile aktif edeceğimiz için Enabled kısmını False yapıyoruz.

Evet arkadaşlar tasarımımızı ve dll kaydımızı tamamladık şimdi ise işin programlama kısmı kaldı. Şimdi tuşların kodlarını atayalım. Başlat tuşuna iki kere tıklıyoruz. Ve gelen ekrana

Private Sub Command1_Click()
Timer1.Enabled = True
End Sub

kodunu yapıştırıyoruz.(Bu kod ile başlat buttonuna tıkladığımızda timerı aktif hale getirir.) Ana formumuza döndükten sonra ise Durdur tuşuna iki kere tıklıyoruz oraya da

Private Sub Command2_Click()
Timer1.Enabled = False
End Sub

 

kodunu yapıştırıyoruz(Timerı pasif hale getirir. Yani macroyu durdurur). Ana formumuza tekrar dönüyoruz arkadaşlar şimdi ise timerımıza iki kere tıklıyoruz. Ve açılan yere macromuzun komutlarını yazıyoruz.
Örneğin Knight Online ı ele alırsak Z ye ve ardından 1 e basmasını ayarlayalım.
Timer için kod

Private Sub Timer1_Timer()
BCM.Send "z" ' z tuşunu yollar'
BCM.Send "1" ' 1 tuşunu yollar'
End Sub

 

Evet arkadaşlar şimdi son kodumuza geldi sıra. Kod penceresini açtıktan sonra pencerenin en üstüne

Dim BCM As New AutoItX3Lib.AutoItX3

kodunu yapıştırıyoruz. Ve ardından CTRL+S yapıp programımızı kaydediyoruz.

File->Make project1.exe ye tıklayıp programımızı exe halinde istediğimiz yere çıkartıyoruz. Ve artık macro kullanıma hazırdır.

Kodların Tamamı:

Dim BCM As New AutoItX3Lib.AutoItX3
Private Sub Command1_Click()
Timer1.Enabled = True
End Sub

Private Sub Command2_Click()
Timer1.Enabled = False
End Sub
Private Sub Timer1_Timer()
BCM.Send "z" ' z tuşunu yollar'
BCM.Send "1" ' 1 tuşunu yollar'
End Sub

Çıkardığınız programı kullanırken yönetici olarak çalıştırmayı unutmayın.